.

روش طاق چتری ( Forepoling )

روش طاق چتری  (Forepoling) یکی از روش های پایدارسازی حفاری تونل و یکی از تخصص های شرکت ساروج پی زمین می باشد. شرکت ساروج پی زمین تجربیات زیادی در حفاری تونل های متروی تهران و تبریز کسب نموده است. در ذیل به معرفی این روش و نمونه های عملی صورت گرفته اشاره می گردد.

با اجرای این روش پایداری جبهه کار افزایش و از نشست‌های سطحی تونل‌های حفرشده به مقدار زیادی جلوگیری می‌شود و همچنین ایمنی اجرای عملیات حفاری تونل را با تحکیم سقف بالا می‌برد.

مکانیسم نگهداری با تکنیک فورپولینگ  (forepoling)، توانایی پایدارسازی محدوده سینه کار تونل را در هر دو جهت عمود و طولی امتداد تونل به‌واسطه زون مسلح قوسی فراهم می‌آورد. مطالعات نیز مبین آن هستند که این روش، جابجایی و کرنش‌های پلاستیکی در تاج و بارهای پوشش را کاهش داده و درنتیجه پایداری سینه کار افزایش‌یافته و از صدمه به سازه‌های مجاور جلوگیری می‌کند.

بنابراین روش فورپولینگ (پیش لوله‌گذاری) توانسته متد بسیار محبوبی در نگهداری حفرات با سطح مقطع بزرگ گردد. این روش که توسط واکیتا و همکاران بر روی تونل شهری به روش (ATM) تونل سازی سپری انجام‌شده بود بررسی شد. مطالعه دیگری توسط کونتوتاناسیس و همکاران که در آن تأثیر روش فورپولینگ در متروی آتن موردنظر بود، انجام شد که در هر دو مطالعه کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در نشست زمین در زمان استفاده از این روش به‌دست آمد.

ابتدا توسط دستگاه جامبو دریل نسبت به حفاری چال‌ها با زوایای موردنظر اقدام نموده، سپس حفاری و نصب لوله به‌صورت همزمان توسط سرمته های خاص انجام می‌شود. زاویه لوله‌ها ممکن است در این روش از صفر (روش مستقیم) تا ۱۰ درجه (روش پلکانی) باشد.

در روش پلکانی قاب باید دقیقاً زیر لوله‌ها قرار گیرد تا با انتقال بار در جهت تحکیم سقف عمل نماید و در روش مستقیم پس از قرارگیری قاب، نسبت به استقرار یک کنسول پیشرو در بالای قاب اول اقدام می‌شود. این روش برای اولین بار در کشور در تونل امام‌زاده هاشم جاده هراز اجرا گردید و سپس به ترتیب در تونل‌های بابا میدان – دشت روم، تونل تلخاب، تونل جاده چالوس و تونل توحید (توسط شرکت ساروج پی زمین) اجرا شد و هم‌اکنون در بیشتر سینه کارهای معادن از جمله معدن طبس اجرا می‌شود.

منبع: سایت عمران آنلاین


کلمات مرتبط:
حفاری
تونل
فورپولینگ
Forepoling
طاق چتری
کنترل ریزش تونل
کنترل نشست تونل
تزریق تحکیمی


نمونه ای از پروژه فورپولینگ اجرا شده توسط شرکت ساروج پی زمین

تاریخ ایجاد: سه شنبه 3 بهمن 1396
آخرین بروز رسانی: دوشنبه 17 دي 1397
تعداد بازدید: 1352

نمونه ای از پروژه فورپولینگ اجرا شده توسط شرکت ساروج پی زمین
 
.