.

اختلاط عمقی خاک (DSM)

اختلاط عمیق خاک (DSM)


اختلاط عمیق (به طور اختصار DSM) یکی از روش‌های بهسازی خاک است که از طریق مخلوط کردن مکانیزه خاک با مخلوط‌های سیمانی و … در خاک‌های ضعیف موجب تقویت خواص مکانیکی، کاهش نفوذپذیری و تراکم‌پذیری می‌شود.

اختلاط خاک به دو روش ستونی و توده‌ای انجام می‌گیرد و در هر دو می‌تواند به‌صورت خشک یا مرطوب انجام شود. در روش مرطوب، خاک با دوغاب ماده مخلوط شونده درهم‌آمیخته می‌شود.

این روش در خاک‌های ریزدانه مانند رس نرم، سیلت و ماسه با رطوبت محتوا کم (تا ۶۰%) و در زمین‌های لایه‌ای تشکیل‌شده از لایه‌های ضعیف و مقاوم به‌کار می‌رود.

در روش خشک خاک با پودر ماده مخلوط شونده درهم‌آمیخته می‌شود. این روش در خاک‌هایی با رطوبت بالا جهت ایجاد واکنش بین خاک و اختلاط شونده استفاده می‌شود. در این روش با اختلاط پودر خشک با خاک از میزان رطوبت کاسته می‌شود که مطلوب است.

اختلاط خشک روشی کم‌صدا و کم لرزش است. از دیگر مزیت‌های این روش می‌توان به امکان اصلاح خاک‌های نباتی و لجن تا اعماق زیاد و اقتصادی‌تر بودنان اشاره کرد.

به‌طورکلی از آهک یا سیمان مخلوط با آهک برای بهسازی رس‌های پلاستیک و سیلت و از سرباره کوره برای بهسازی خاک‌های نباتی استفاده می‌شود.

در اختلاط ستونی ابتدا تیغه مخلوط‌کن با حرکت دورانی و رو به پایین سبب برهم خوردن ساختار خاک در آن ناحیه می‌شود. و با حرکت دورانی معکوس و رو به بالا ماده مخلوط شونده از طریق لوله مخلوط‌کن به درون محیط اضافه می‌شود. در این روش ستون‌هایی با قطر ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر از خاک بهسازی شده تا عمق ۲۵ متر ایجاد می‌شود.

اختلاط توده‌ای یا حجیم به‌وسیله حرکت پیوسته مخلوط‌کن در جهت‌های افقی و عمودی از پیش تعیین‌شده انجام می‌گیرد و در مواردی استفاده می‌شود که حجم گسترده‌ای از خاک خیلی ضعیف یا آلوده با رطوبت بالا همانند رسوبات لجنی و خاک‌های نباتی مرطوب نیاز به بهسازی داشته باشد.

استفاده از این روش در اعماق کم (۴ متر) و در مساحت ۸ تا ۱۰ مترمربع اقتصادی است. از جمله کاربردهای این روش می‌توان به ساخت خاک‌ریز روی خاک‌های نرم و دیوارهای آب‌بند، بستر پی‌های نواری و گسترده، بستر توربین‌های بادی و پل‌ها، پایداری شیروانی، کاهش پتانسیل روانگرایی و کاهش نشست پذیری اشاره کرد.

منبع: سایت عمران آنلاین


کلمات کلیدی:
بهسازی خاک
بهسازی بستر
اختلاط عمقی خاک DSM
Deep Soil Mixing
بهسازی فونداسیونتاریخ ایجاد: یکشنبه 18 آذر 1397
آخرین بروز رسانی: یکشنبه 18 آذر 1397
تعداد بازدید: 521

 
.