.

بهسازی خاک به روش جت گروتینگ (Jet Grouting)

بهسازی خاک به روش جت گروتینگ Jet grouting) )

جت گروتینگ یکی از شیوه‌های بهسازی و افزایش مقاومت و توان باربری خاک بصورت درجا میباشد. در این روش که با ابزار پیشرفته قابل اجراست، ستون‌هایی مدفون از مخلوط خاک و سیمان بوسیله پمپ ترزیق مخصوص با سرعت بالا (800 تا 900 کیلومتر بر ساعت) و همچنین فشار بسیار بالای (30 تا 70 مگا پاسکال) درمحل تولید می‌شود.

جت گروتینگ از جمله روش‌هایی است که در بازه‌ی وسیعی از خاکهای مختلف کاربرد دارد.  شعاع تأثیر عمل جت گروتینگ در خاکهای مختلف یکسان نیست و بسته به نوع خاک، شیوه‌ی عملکرد دستگاه و نوع و غلظت مخلوطی که تزریق میشود، فشار تزریق، سرعت چرخش و سرعت حرکت رو به بالای راد، مقدار محدوده‌ی تأثیر نیز فرق میکند

 

نحوه‌ی اجرای جت گروتینگ:

در روش جت گروتینگ ابتدا راد یا میله‌ی حفاری با قطر کم با سرعت زیاد در زمین حفاری می‌کند. هنگامی که راد به عمق مورد نظر رسید از طریق نازل‌های موجود در نوک و جداره‌ی راد، هوا، آب و مخلوط تزریق بوسیله پمپ با سرعت و فشار بالا به درون خاک تزریق می‌شود. در این روش راد در هنگام تزریق با سرعت زیاد در حال چرخش است و با سرعت کم به طرف بالا حرکت می‌کند. این عملیات باعث شکستن ساختار خاک و اختلاط کامل با مخلوط ترزیق می‌گردد. از طرفی در این روش، فشار بالای تزریق باعث افزایش تراکم خاک نیز می‌شود و محیطی همگن و صلب در خاک بوجود می‌آورد. تغییر در فشار تزریق، سرعت چرخش راد و سرعت حرکت رو به بالای راد باعث تغییر در ستون ایجاد شده می‌شود.

 

کاربردهای روش جت گروتینگ :

روش جت گروتینگ طی سال‌های گذشته کاربرد وسیعی در حوزه‌های مختلف مهندسی ژئوتکنیک یافته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·         دیوار آب‌بند سد و خاکبرداری

·         دیواره شفت و خاکبرداری به عنوان سازه نگهبان

·         به عنوان پی سازه در خاک‌های سست

·         بهسازی و افزایش ظرفیت باربری پی‌های سازه‌های موجود

·         استفاده به جای شمع

·         کنترل وکاهش خطر روانگرایی در خاک‌های سست و اشباع

·         پایدارسازی شیروانی‌ها

·         تثبیت خاک و سنگ اطراف تونل

 

 

انواع روش‌های جت گروتینگ

روش تک سیاله (Single fluid)  : در این روش در انتهای عملیات حفاری دریچه‌های تخلیه بسته شده و مخلوط تزریق با فشار بسیار بالا از طریق نازل‌ها به داخل خاک تزریق می‌شود. همزمان با این عمل راد می‌چرخد و بالا می‌رود. جت دوغاب ترزیق با سرعت و انرژی بالا، خاک اطراف راد را مخلوط می‌کند.

روش دو سیاله (Double fluid)  : در این روش هنگامی که مخلوط ترزیق با فشار به داخل خاک تزریق می‌گردد، یک مخروط از هوای فشرده با فشار تا 12 بار انرژی و قدرت عمل نفوذ مخلوط تزریق را افزایش می‌دهد.

 روش سه سیاله (Triple fluid) : در این روش جت آب به همراه هاله هوای فشرده‌ی اطراف با فشار بالا جهت بازکردن فضای حفرات مورد استفاده قرار گرفته و مخلوط تزریق از یک نازل مجزا با فشار به داخل خاک تزریق می گردد.


کلمات کلیدی:

جت گروتینگ

Jet Grouting

تثبیت بستر

بهسازی خاک

دیواره آب بند

پی سازی

بهسازی فونداسیون

تزریق جت
تاریخ ایجاد: دوشنبه 19 آذر 1397
آخرین بروز رسانی: دوشنبه 19 آذر 1397
تعداد بازدید: 849

 
.